Kulturkrig eller politisering av mänskliga rättigheter – ett samtal mellan konst och vetenskap.
Företagsekonomer möter är en samtalsserie som arrangeras i samarbete mellan Föreningen Företagsekonomi i Sverige (FEKIS) och Stockholm Business School, med stöd från Handelsbankens forskningsstiftelser. Samtalen dokumenteras i en liveinspelad podd.
I podden bjuder vi in personer med olika erfarenheter och bakgrunder till att diskutera ett aktuellt ämne tillsammans med forskare i företagsekonomi. Vi vill bidra till en ökad förståelse för ämnets roll i samhället, men också fler vägar in och ut ur akademin och stimulera till både kunskapsutbyte och nytänkande.
Första avsnittet är från seminariet ”Kulturkrig eller politisering av mänskliga rättigheter – ett samtal mellan konst och vetenskap” den 27 november 2025.
